Areszt dla 20-latka podejrzanego o zabicie psa ze szczególnym okrucieństwem

Data modyfikacji: 05.06.2019

W dniu 4 czerwca 2019r. Sąd Rejonowy w Oleśnicy zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy wobec 20-letniego Rafała B., który działając ze szczególnym okrucieństwem zabił psa, poprzez celowe potrącenie go i późniejsze kilkukrotne najechanie na jego ciało kołem samochodu dostawczego. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5.

Jak ustalono w toku postępowania przygotowawczego, w dniu 1 czerwca 2019r. Rafał B. poruszał się samochodem dostawczym na trasie pomiędzy Olkuszem i Częstochową. Podejrzany w pewnym momencie działając celowo i z premedytacją kilkukrotnie przejechał psa, który wszedł na jezdnię. Całe zdarzenie sprawca nagrał i przesłał do sieci internetowej, gdzie film był następnie przesyłany kolejnym osobom. Powyższe ustalenia zostały także potwierdzone w szczególności zeznaniami świadków zdarzenia, w tym zeznaniami właściciela potrąconego psa, a także wynikami oględzin pojazdu jak i miejsca ujawnienia zwłok psa.

Rafał B. decyzją prokuratora został zatrzymany i doprowadzony do prokuratury, gdzie w dniu 4 czerwca 2019r. usłyszał zarzut z art. 35 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt. Podejrzany przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia. Z uwagi na uzasadnioną obawę, że Rafał B. na wolności będzie ukrywał się bądź wpływał na zeznania świadków lub też w inny bezprawny sposób będzie utrudniał postępowanie karne, prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Sąd przychylił się do stanowiska prokuratury i podzielił w pełni argumentację co do zasadności tego środka i postanowił zastosować wobec Rafała B. tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy.

 

 

Rzecznik prasowy 

Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu

Justyna Pilarczyk