Niedopełnienie obowiązków BHP

Data modyfikacji: 28.06.2017

Prokuratura Rejonowa dla Wrocławia – Śródmieście skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko 64-letniemu Stanisławowi U. oskarżając go o niedopełnienie obowiązku w zakresie BHP i narażenie Ryszarda  P. na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia.

Stanisław U., pełniący funkcję Kierownika Sekcji Ptaków i Ssaków Drapieżnych we wrocławskim  ZOO, jest również odpowiedzialny za bezpieczeństwo i higienę pracy, a w tym za przestrzeganie dyscypliny pracy podległych mu pracowników, szkolenie i instruktaż roboczy pracowników oraz dbanie o ich właściwy stosunek do zwierząt, a także przestrzeganie przepisów BHP i p/poż.

W dniu 16 września 2015 roku nie dopełnił swoich obowiązków i naraził podległego mu pracownika Ryszarda P. na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia w ten sposób, że nie upewnił się uprzednio, czy tygrys znajduje się w boksie wewnętrznym oraz czy skutecznie zostały zamknięte krata przepustu i śluza pomiędzy boksem wewnętrznym a wybiegiem zewnętrznym i dopuścił do wejścia Ryszarda P. na wybieg, gdzie ten został zaatakowany przez tygrysa i w wyniku odniesionych wielonarządowych obrażeń poniósł śmierć.

Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień.

Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu

Małgorzata Klaus