Wyrok skazujący w sprawie opiekunek z wrocławskiego żłobka

Data modyfikacji: 17.05.2019

W dniu 14 maja 2019r. Sąd Rejonowy dla Wrocławia Krzyków w VII Wydziale Karnym wydał wyrok skazujący wobec Magdaleny Ł. i Sylwii Ł., które zostały oskarżone m.in. o psychiczne i fizyczne znęcanie się nad małoletnimi podopiecznymi w jednej z wrocławskich placówek przedszkolno-żłobkowych.

Do zdarzenia doszło w okresie od 1 kwietnia 2012r. do 10 października 2012r. Placówka, w której przebywali małoletni zajmowała się opieką dzieci w wieku do 4 lat. Oskarżona Sylwia Ł. odpowiedzialna była za funkcjonowanie ww. placówki, natomiast Magdalena Ł. odpowiedzialna była za zapewnienie małoletnim opieki. Pomimo to obie oskarżone znęcały się psychicznie i fizycznie nad małoletnimi poprzez krzyczenie na dzieci, wyzywanie ich, zmuszanie do przyjmowania pokarmów i płynów przy zastosowaniu przemocy fizycznej polegającej na przytrzymywaniu dzieci za głowę i ręce, zatykanie nosa, celem zmuszenia otwarcia ust przez dzieci. Nadto oskarżone zmuszały pokrzywdzone dzieci do snu poprzez krępowanie im rąk wzdłuż ciała oraz przywiązywanie nóg różnymi materiałami. Kobiety nie reagowały na płacz dzieci, a ponadto polecały podległym im pracownikom aby w powyższy sposób zachowywały się względem dzieci.

Madalena Ł. i Sylwia Ł. zostały skazane na karę 2 lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 5 lat próby. Ponadto Sąd orzekł wobec każdej z oskarżonych zakaz zajmowania stanowisk związanych z opieką nad małoletnimi na okres 10 lat.

Wyrok nie jest prawomocny.

Prokuratura złożyła do sądu wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku na piśmie. Po zapoznaniu się z pisemnymi argumentami sądu zostanie podjęta decyzja czy prokuratura odwoła się od powyższego wyroku.

 

 

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu

Justyna Pilarczyk